PARTNEREM PROJEKTU JEST FIRMA FORTUM POLSKA lider w obszarze czystej energii w Polsce i na świecie, promujący m.in. postawy ekologiczne.
BECEKOWE MOZAIKI 2020 - kolejne etapy projektu :
Kontynuacja BECEKOWE MOZAIKI 2019, który rozpoczęliśmy w roku ubiegłym. Projekt rozpoczęliśmy kompleksową wymianą donic betonowych (demontaż starych, zakup i montaż nowych donic) przy budynku Bytomskiego Centrum Kultury. Kolejnym działaniem w ramach projektu było przeprowadzenie cyklu warsztatów artystycznych z zakresu mozaiki i ekologii, a co najważniejsze pokazanie możliwości połączenia obu tych dziedzin. Celem warsztatów jest edukacja z zakresu rzemiosła artystycznego - mozaiki - dekoracji w postaci obrazu, wykonanej z drobnych kawałków ceramiki, o wielobarwnej kolorystyce, fakturze i kształcie, przyklejonych do podłoża, a także zastosowanie w praktyce techniki układania mozaiki. Jej celem jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. W tym wypadku odpady stanowią pozostałości po remontach, resztki kafli oraz potłuczony surowiec stanowiący odpad punktów sprzedaży. W trakcie warsztatów uczestnicy pod opieką profesjonalnych Artystów Pracowni Stalowe Anioły, wykorzystując stłuczki i odpady kafli ceramicznych, wykonywali mozaiki według wcześniej przygotowanego projektu, które następnie zostały zamontowane na betonowych donicach znajdujących się przy budynku Bytomskiego Centrum Kultury.
Idea i cele:
Naszą inicjatywę możemy przedstawiać jako „mozaikę projektów”, bo do działań dołączyli:
Projekt w liczbach:
Najważniejszą częścią projektu były warsztaty mozaiki z mieszkańcami Bytomia z wszystkich grup wiekowych przeprowadzone przez Magdalenę Tomal-Wichrowską i artystów z galerii Stalowe Anioły.
Jako pierwsze w warsztatach wzięły udział aktywistki społeczne ze Stowarzyszenia Liga Kobiet Nieobojętnych – projekt tak im się spodobał, że napisały wraz BECEKIEM wnioski o 2 mini-granty i dzięki temu zrealizowaliśmy kolejnych 5 warsztatów i zakupiliśmy 12 dodatkowych donic! Panie pomogły nam również promować same warsztaty. Od początku były z nami członkinie organizacji Piękna Strona Miasta, bardzo aktywnie nas wspierała nas również organizacja Miasto dla Mieszkańców Bytom, mogliśmy również liczyć na uczestnictwo w warsztatach i wsparcie ze strony wielu innych organizacji bytomskich np.: Bytom jest Piękny, Manufaktura i wiele innych. Bardzo szybko w działania włączyli się seniorzy, członkowie Uniwersytetów Trzeciego Wieku wspierani przez lokalne Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz nauczyciele i uczniowie wszystkich typów szkół, w tym również z bytomskiej szkoły muzycznej. Dzięki współpracy z zainteresowanymi nauczycielami, udało nam się przeprowadzić dwa warsztaty dla dzieci z autyzmem. Zorganizowaliśmy specjalny warsztat dla pracowników BECEKU i co interesujące właśnie wtedy miał w naszej placówce swój wykład Leon Knabit, duchowny i autor wielu książek. Po swoim wykładzie (dla 450 osób) odwiedził nas warsztat i tym samym stał się najstarszym uczestnikiem naszego projektu ponieważ ma 91 lat! Ceramiczne kwiaty które były efektem pracy na warsztatach zostały starannie zakomponowane i przyklejone do betonowych donic.
Projekt w liczbach: 70 nowych donic, 25 oficjalnie zrealizowanych warsztatów (i kilka dodatkowych już poza projektem), 300 uczestników warsztatów, ponad 300 ceramicznych kwiatów oraz próbne nasadzenia roślin.
BECEKOWE MOZAIKI 2020
Inicjatywa stanowi kontynuację projektu z ubiegłorocznego projektu - w związku z pandemią został on częściwo zmodyfikowany i przeprowadzony w formie warsztatów zdalnych (uczestnikom zostały dostarczone gotowe zestawy do samodzielnego wykonania mozaiki, a instrukcja w formie filmu została opublikowana w intrenecie i na FB BCK).
W ramach tegorocznej edycji projektu zrealizowano:
*W warsztatach wzięli udział podopieczni Fundacji przebywający na oddziałach onkologicznych w placówkach w Katowicach, Chorzowie, Zabrzu i Rzeszowie.
W ramach projektu powstało 447 mozaikowych kwiatów :))
Dzięki zgodzie na modyfikację projektu udzielonej przez firmę Fortum Polska, z kwiatów wykonanych podczas warsztatów zdalnych powstała pamiątkowa kompozycja, w postaci mozaikowego muralu na ścianie Bytomskiego Centrum Kultury. Ideą muralu jest pokazanie naszej partnerskiej i międzyludzkiej więzi oraz upamiętnienie trudnego covidowego czasu, który staramy się̨ twórczo i kreatywnie wspólnie przetworzyć́ (… i przetrwać́ ). Łącznie w dwóch edycjach projektu powstało ponad 700 mozaikowych kwiatów! Projekt jest realizowany przez Pracownię Stalowe Anioły, w partnerstwie z firmą Fortum Polska.
d. zrewitalizowano znajdujący się przy budynku BECEK-u mural Katarzyny Sokołowskiej pt. „Słoneczniki” (mural+ mozaika) z 2003r.
e. zakupiono 10 zestawów wewnętrznych koszy do segregacji odpadów
f. przeprowadzono cyklu zdalnych 20 warsztatów z zakresu tematyki gospodarki obiegu zamkniętego (w tym segregowanie odpadów, recykling) pn. „Sztuka śmieci, czyli gra resztkami” z zakresu filozofii sztuki, ekologii oraz społecznej odpowiedzialności, z elementami wprowadzającymi tematykę gospodarki obiegu zamkniętego (w tym segregowanie odpadów, recykling) organizowanych przez Bytomskie Centrum Kultury. Warsztaty prowadziła dr Magdalena Wołek- Dyrektorka kierunku Filozofia oraz Kognitywistyka/ Uniwersytet Śląski w Katowicach.